Brokstuk Buttenheim

Laat hier je fossielen determineren. Voorzie duidelijke foto's en vermeld zo mogelijk de grootte, de vindplaats en de ouderdom.
Gebruikersavatar
Hidde
Berichten: 848
Lid geworden op: 06 feb 2016, 14:55
Been thanked: 102 times
Contacteer:
Brokstuk Buttenheim

Bericht door Hidde » 14 jun 2016, 10:21

Afbeelding

Afbeelding

Afbeelding

Afbeelding

Dit grote brok steen onlangs opgehaald. (Gevonden op een fossiel tripje, maar onze auto werd lastig gevallen door max laadvermogen. Daarom nam iemand anders hem voor me mee).
De ammoniet die hierop te zien is wilde ik uithakken, maar mijn mede-zoeker wees me erop dat er al wat breuken in de steen zitten die vlak langs en naar de ammoniet lopen. Dus toen ging het hele brok mee.
Ik dacht aan een pleuroceras (die komen verweg het meest voor in de Buttenheim groeve). Toen ik door het determinatie systeem keek kwam ik deze http://www.fossiel.net/id_system/fossil ... dpl_id=176 tegen. Het lijkt mij daarom een Pleuroceras Solare.
Verder viel mij op dat we veel stengels tegen kwam in de groeve. KoenJ bracht onlangs ichnofossielen onder de aandacht op de site. Nu vroeg ik mij af, zouden de vermeende stengels mogelijk graafgangen kunnen zijn?

Groetjes Hidde


[Bewerkt door Hidde op 14-06-2016 om 09:24 NL]


Marine mammals, dolphinately awesome

 
Gebruikersavatar
Stijn
Berichten: 1840
Lid geworden op: 15 sep 2006, 16:13
Been thanked: 2 times
Contacteer:
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Stijn » 14 jun 2016, 13:15

Dag Hidde,

Leuke groeve he?

Je ammoniet zou ik als Pleuroceras spinatum (Bruguiere, 1789) catalogeren.
Hij heeft duidelijk een rij met kleine puntige tuberkels en max 24 ribben per winding. De ribben zijn ook vrij recht. P. solare heeft meestal geen tuberkels, en iets meer ribben per winding (24-30), terwijl spinatum er meestal 20-24 heeft. Pleuroceras hawskerense die ook rechte ribben en tuberkels heeft heeft meestal 24-28 ribben per winding.
De determinatie in het determinatiesysteem is mijn inziens dan ook fout. Ik kan nu even mijn Steinkern Buttenheim heft niet vinden, maar als mijn geheugen me niet in de steek laat waren de rode platgedrukte specimens hier ook als Pl. spinatum aangeduid.
Ander belangrijk kenmerk voor de determinatie bij Pleuroceraten is de windingsdoorsnede, maar die is bij beide nogal moeilijk om juist waar te nemen.

Meer info vind je zeker op het steinkern forum, in hun Buttemheim heft, en als je niet graag Duits leest, kan ik verwijzen naar een artikel dat ik over de ammonieten uit Buttenheim geschreven heb voor het Hona (www.hona.be) tijdschrift, dat zeker nog te verkrijgen is:

Goolaerts, S., 2014. Ammonieten uit het Pliensbachiaan (Onder Jura) van Buttenheim. Hona 49(4): 16-32.


"Ammonites are the quintessential
fossils, seemingly covering all the
major themes of paleontology"
Eldredge 1996

Gebruikersavatar
Stijn
Berichten: 1840
Lid geworden op: 15 sep 2006, 16:13
Been thanked: 2 times
Contacteer:
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Stijn » 14 jun 2016, 13:19

En wat je zogenaamde plantenstengels betreft, natuurlijk zijn dit ichnofossielen, nl sporen van de graafactiviteit van organismen. Dewelke, who knows? Het beestje zit er meestal niet meer in, en van de vele mogelijke veroorzakers vinden we geen fossielen terug. Alleen een relatief klein aantal kan men echt terugwijzen, maar dan met de gok dat er niet nog een heel ander dier is dat een zeer gelijkaardige - hetzelfde uitziende graafgang maakt. De studie van ichnofossielen is een vak apart! Zeer boeiend, maar ik heb er nog te weinig kaas van gegeten. Bovendien ziet fossiel hout ziet er heel anders uit bij bewaring in dergelijke afzetting. Dan zou je een deel zwart gecarboniseerd materiaal moeten zien

mvg stijn


"Ammonites are the quintessential
fossils, seemingly covering all the
major themes of paleontology"
Eldredge 1996

Gebruikersavatar
KoenJ
Berichten: 1293
Lid geworden op: 23 feb 2015, 13:28
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door KoenJ » 14 jun 2016, 13:30

De gangen lijken in ieder geval wel erg op de door vuursteen opgevulde kreeftengangen die je in het Limburgse krijt tegenkomt.


Groeten,
Koen

Gebruikersavatar
Hidde
Berichten: 848
Lid geworden op: 06 feb 2016, 14:55
Been thanked: 102 times
Contacteer:
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Hidde » 14 jun 2016, 16:39

Stijn, op de zoek dag was het 28 graden. Vol in de zon op de schuine helling in dat hete zwarte steen graven was behoorlijk heftig. Ons bezoek aan de groeve leverde weinig op (in verhouding tot naburige groeves). Desondanks was het behoorlijk leuk zoeken. Had nog nooit in een soort leisteen gezocht en dat maakte het een bijzondere ervaring. Ook een mooie locatie met veel natuur.
Super bedankt voor uw uitgebreide antwoord en wat tof dat u een artikel geschreven heeft over de ammonieten van deze locatie. Ik kan me redden in simpele gesproken Duitse taal, maar lezen word toch lastig. Ik ga proberen uw stuk in handen te krijgen.
Ook hartelijk dank voor de determinatie. Ik zal hem als Spinatum in m'n verzameling opnemen.
Ik heb ook weinig verstand van ichnofossielen, maar ben wel van mening dat ze wat ondergewaardeerd zijn (lees er weinig over op de site en hoor er weinig over binnen mijn vereniging).
Het hout wat u beschrijft hebben we ook gevonden in de omgeving van Buttenheim. Zeer broos zwart laagje materiaal wat vrijwel direct uiteen viel. Dit heb ik helaas niet op foto vast gelegd.

KoenJ. Dank voor je attentie op kreeftgangen. Ik zal de literatuur eens induiken om te kijken of iets in die richting ook in de Buttenheim omgeving beschreven is.

Groetes Hidde


Marine mammals, dolphinately awesome

Gebruikersavatar
Xenina
Berichten: 1082
Lid geworden op: 08 sep 2010, 21:50
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times
Antw: Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Xenina » 14 jun 2016, 21:25

Stijn schreef:


Je ammoniet zou ik als Pleuroceras spinatum (Bruguiere, 1789) catalogeren.

De determinatie in het determinatiesysteem is mijn inziens dan ook fout. Ik kan nu even mijn Steinkern Buttenheim heft niet vinden, maar als mijn geheugen me niet in de steek laat waren de rode platgedrukte specimens hier ook als Pl. spinatum aangeduid.
Hoi Stijn,

de platte rode Pleuroceras in het determinatiesysteem is van mij.

Omdat ik niet veel van ammonieten weet heb ik de foto in steinkern.de laten zien en de specialisten schreven, dat het wel een P. solare is - en dat deze rode ammonieten (bijna?) 100 % P. solares zijn.

Helaas kan ik mijn Steinkern-Buttenheim heft ook niet vinden ;-) ( zal het zeker gaan zoeken!), maar als me mij geheugen niet in de steek laat worden deze ammonieten er wel als P. solare getermineerd... ;-) ;-)

Groetjes, Xenina



Gebruikersavatar
Xenina
Berichten: 1082
Lid geworden op: 08 sep 2010, 21:50
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Xenina » 20 jun 2016, 12:20

Ik heb net mijn Buttenheim-Steinkern-Heft gevonden: de rode platte Pleuroceras wordt er P. solare genoemd.

Groetjes, Xenina



Gebruikersavatar
Frederik
Administrator
Berichten: 8668
Lid geworden op: 28 sep 2003, 20:33
Has thanked: 9 times
Been thanked: 47 times
Contacteer:
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Frederik » 20 jun 2016, 12:58

@Stijn & Xenina: ik volg dit topic met interesse. Voorlopig concludeer ik dat er geen aanpassingen nodig zijn in het determinatiesysteem? Laat zeker weten moest het wel zo zijn!


Try to learn something about everything and everything about
something (TH Huxley)

Gebruikersavatar
Elbert
Berichten: 1405
Lid geworden op: 02 aug 2009, 12:27
Been thanked: 1 time
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Elbert » 20 jun 2016, 15:45

Hallo, @ Hidde; Hidde, weet jij nog waar uit de groeve jouw brokstuk afkomstig was en van welke hoogte in het profiel?
Dat zou ook kunnen helpen bij het uitzoeken van welke ammoniet we over praten, al twijfel ik er absoluut niet aan dat Stijn weet waar hij het over heeft...

groeten, Bert


Elbert

Gebruikersavatar
Hidde
Berichten: 848
Lid geworden op: 06 feb 2016, 14:55
Been thanked: 102 times
Contacteer:
Antw: Brokstuk Buttenheim

Bericht door Hidde » 20 jun 2016, 20:08

Hoi Bert,

Op de dag dat we er waren leek er al enige tijd geen graaf activiteiten zijn geweest. Stonden ook geen machines en dergelijke. Een ervaren duitse zoeker wist ons te vertellen dat er in de wand weinig meer te vinden was omdat er kort op elkaar veel zoek groepen waren geweest. Hij groef een enorme kuil met groot gereedschap naar de juiste laag. Hij raadde ons aan beneden te gaan zoeken op goed geluk (we hadden na enkele uren weinig bijzonders, dus dat deden we ook maar). De groeve is een soort put idee. Alles vanaf de wanden word naar beneden geschoven. Beneden bij de grote losse brokken vond ik dit stuk.
Het korte antwoord is nee. De ammoniet is ex-situ gevonden.

Groetjes Hidde

[Bewerkt door Hidde op 20-06-2016 om 19:12 NL]


Marine mammals, dolphinately awesome


Plaats reactie