Vraag betreft tweekleppigen.

Laat hier je fossielen determineren. Voorzie duidelijke foto's en vermeld zo mogelijk de grootte, de vindplaats en de ouderdom.
Plaats reactie
Gebruikersavatar
Dino15
Berichten: 1635
Lid geworden op: 11 dec 2010, 15:30
Locatie: Eindhoven, nederland.
Has thanked: 62 times
Been thanked: 184 times
Vraag betreft tweekleppigen.

Bericht door Dino15 » 24 jun 2019, 22:05

Hoe kun je zien wat de linker en rechter klep is?

Alvast bedankt.

Nick.


Trying to find a great white for years now,
still no succes.:(

 
Gebruikersavatar
hubertus68
Berichten: 3240
Lid geworden op: 12 nov 2012, 10:24
Has thanked: 47 times
Been thanked: 305 times
Antw: Vraag betreft tweekleppigen.

Bericht door hubertus68 » 24 jun 2019, 23:17

Dat is een goede vraag. Ik ben de termen tegengekommen in publicaties van Annie van d'Hondt over Krijt-soorten. Hierin is de rechter klep de convexe en de linker klep de vlakke of soms concave klep. Ik heb echter geen idee of er een systeem achter staat (vermoedelijk wel). Misschien reageert Johan (Fossildude) nog op jouw vraag. Ik denk dat hij dit beter beantwoorden kan.

Groeten,
Oliver



Gebruikersavatar
FossilDude
Administrator
Berichten: 2368
Lid geworden op: 24 nov 2007, 22:23
Locatie: Leuven, België
Has thanked: 327 times
Been thanked: 310 times
Contacteer:
Antw: Vraag betreft tweekleppigen.

Bericht door FossilDude » 25 jun 2019, 09:27

Hoi Nick,

Oliver heeft het antwoord al gedeeltelijk gegeven. Wat wij de 'rechterklep' en 'linkerklep' noemen is gebaseerd op bepaalde afspraken. Bij oesters en dergelijke noemen we de bolle klep (waarmee het dier vastzit aan het substraat) de linkerklep, en de platte klep de rechterklep. Spijtig genoeg is het bij het genus Pecten precies andersom: daar noemen we de bolle klep de rechterklep en de platte klep de linkerklep. Ik heb dit niet bedacht :S

Bij de meeste andere schelpen is dit te bepalen door te kijken naar wat de voor- en achterkant van de kleppen zijn. Schelpen hebben een bovenkant en een onderkant, een achterkant en een voorkant. We noemen de kant waar de umbo en het slot zit altijd de bovenkant. Instinctief houdt bijna iedereen een schelp ook op die manier vast (dat doe jij ook op je foto's in het determinatiesysteem). Vervolgens kan je de voor- en achterkant bepalen door te kijken naar welke kant de top wijst, en of je een mantelbocht ziet. Bij de meeste schelpen wijst de top een kant op, dit noemen we de voorzijde. Bij het levende dier zitten aan deze kant ook de mondflappen. De achterzijde van het dier is waar de sifonen zitten (dit kan je bij in de bodem levende soorten herkennen aan de mantelbocht). Bij pectiniden met ongelijke oren (zoals Aequipecten en Mimachlamys, wordt het lange oor het 'voorste oor' genoemd, en het korte oor het 'achterste oor'. Op die manier weet je ook wat de voorzijde en achterzijde van het dier is. Als je eenmaal hebt bepaald wat de voor en achterzijde van het dier is, en je weet wat boven en wat onder is, kan je zien of het de linker, of rechterklep is.

Kort samengevat: bij oesterachtigen is de bolle klep de linkerklep en de platte klep de rechterklep. Bij Pecten is de bolle klep de rechterklep en de platte klep de linkerklep. Bij andere schelpen geldt: als je de klep met de opening (binnenkant) naar je toe houdt, en de top wijst naar rechts, dan is het een linkerklep. Wijst de top naar links, dan is het een rechterklep.

Bij sommige soorten is het bepalen van de linker- en rechterklep heel lastig, omdat de twee kleppen zo heel gelijk zijn.

Is dit allemaal een beetje duidelijk?

met vriendelijke groet,
Johan

[Bewerkt door FossilDude op 25-06-2019 om 08:29 NL]


Van je hobby je beroep maken.... kan het nog beter? ;)

Gebruikersavatar
Dino15
Berichten: 1635
Lid geworden op: 11 dec 2010, 15:30
Locatie: Eindhoven, nederland.
Has thanked: 62 times
Been thanked: 184 times
Antw: Vraag betreft tweekleppigen.

Bericht door Dino15 » 25 jun 2019, 09:57

Hartelijk dank voor de antwoorden!:D Ik zal het nog een aantal keer doorlezen voor ik het honderd procent begrijp.

Mvg.

Nick.


Trying to find a great white for years now,
still no succes.:(

Gebruikersavatar
Lidwientje3
Berichten: 425
Lid geworden op: 28 dec 2013, 11:00
Antw: Vraag betreft tweekleppigen.

Bericht door Lidwientje3 » 25 jun 2019, 16:22

Bij het assisteren van het evertebratenpracticum legde ik het altijd uit met een tekening van een hondje in een schelpklep. De achterkant van het dier zit bij de mantelbocht, dus dan kan je je voorstellen dat bij rechterkleppen de mantelbocht aan de rechterkant zit (als je de umbo aan de bovenkant houdt)




Plaats reactie