Pagina 1 van 1

Artefakt uit Lemiers/ZL?

Geplaatst: 06 nov 2014, 23:28
door hubertus68
Afbeelding

Beste fossiel.netters,

deze steen heb ik twee weken geleden tijdens een wandeling op een akker in de buurt van Lemiers gevonden. Ik vind de vorm heel apart en denk dat het misschien om een artefact zou kunnen gaan. Dit is voor de buurt tussen Aken en Gulpen niet verassend. In het verleden werden er van neolithische tot romeinse vondsten gedaan.

Natuurlijk zou het stuk gewoon een grapje van moeder natuur kunnen zijn, maar daarvoor vind ik het te perfect op vorm gebracht. Op dezelfde akker zijn maasgesteenten te vinden (afzettingen uit het pleistoceen).

Wat denken jullie?

Alvast bedankt en beste groeten,
Oliver

Re: Artefakt uit Lemiers/ZL?

Geplaatst: 07 nov 2014, 00:31
door Elbert
Hallo, zou goed een stukje uit een romeinse mozaiekvloer kunnen zijn...
De vraag is dan: waar is de rest?

groeten, Bert

Re: Artefakt uit Lemiers/ZL?

Geplaatst: 07 nov 2014, 10:34
door hubertus68
Halo Bert,

aan een mosaikstuk zou ik nooit hebben gedacht.
Danke voor dit idee. Als er nog meer liggen dan wordt
dit inderdaad waarschijnelijk. Ik zal nog eens terug gaan
naar de vindplaats...

In ieder geval lijkt het, als of de steen middels een zaag
op format gebracht werd. Dit spreekt idd voor een antieke,
middeleeuwse of recente bewerking.

Maar waarvoor gebruik je zo een steentje? Als gewicht?
Als mosaiksteentje? Als polijststeen?

Wat het materiaal betreft ben ik ook niet 100% zeker of het
vuursteen is. Ik dacht op het eerste moment aan een polijste
zwarte kiesel of basalt. Kieselstenen liggen daar met de tienduizenden,
maar ze zijn door het transport in de prehistorische rivieren
allemaal rond.

Een raadsel...

Groet,
Oliver



Re: Artefakt uit Lemiers/ZL?

Geplaatst: 07 nov 2014, 11:42
door scherven

Hallo, Oliver. Het steentje is een lydiet een zgn. siltsteen en komt heel vaak voor in rivierafzettingen. Het werd gebruikt als toetssteen om munten te toetsen of het goud was. Ook gebruikt als slijpsteen. Jou steen is afgesleten (gepolijst) door het water en wind b.v. aan de oppervlakte. het lijk wel op een mosaiek steentje maar volgens mij kan je dit uitsluiten. Te dik en onregelmatig van vorm.
Groet,Ben

Re: Artefakt uit Lemiers/ZL?

Geplaatst: 07 nov 2014, 13:42
door hubertus68
Halo Ben,

bedankt voor het antwoort. Interessant dat Lydiet als proef- of toetssteen werd gebruikt. Dat wist ik niet.

Ik heb, uitgaand van jouw tipp effe in de regionale literatuur naar toetsstenen, Lydiet en kiezellei uit het Limburgse grind gezocht. Ik denk dat je goed zit. Mijn vondst is blijkbaar kiezellei uit de Ardennen. Kwa vorm zijn ze idd meestal dobbelsteenvormig.

Hartelijk bedankt! Weer iets geleerd!

Oliver