Pagina 1 van 1
Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 04 feb 2015, 07:56
door knaapjvd
De WPZ roept op (
http://www.pleistocenemammals.com/new/o ... -symposium):
"Of sporen van roofdieren (knaagsporen, coprolieten)? En wil je ze tijdelijk in bruikleen geven voor de tentoonstelling?"
Hoe maak je onderscheid tussen:
1. Recente schade (slepen over zeebodem, mishandeld door zandzuiger, boomkor)
2. Knaagsporen
3. Wortel afdrukken
4. ?
Zou het mogelijk zijn om in deze thread wat 'textbook' voorbeelden te laten zien van de bovengenoemde schades en eventuele aanvullingen erop?
[Bewerkt door knaapjvd op 04-02-2015 om 20:05 NL]
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 04 feb 2015, 10:56
door sjaak
Bij recente sporen zie je meestal een kleurverschil. Bij oude sporen is dat niet. Bovendien zijn die minder willekeurig dan recente sporen. Hyenavraat is vrij typerend. Ik denk dat als je in dit forum zoekt of op google je genoeg voorbeelden ziet om een indruk te krijgen.
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 04 feb 2015, 18:43
door Schouwenburg
Behalve deze knaagsporen vragen we ook roofdier materiaal voor de tentoonstelling tijdens het grottenberen symposium en als je mee wilt werken deze een half jaar te laten staan.
Als je zelf twijfelt, geef het dan door. We zullen toch een keer om foto's vragen.
[Bewerkt door Schouwenburg op 04-02-2015 om 18:44 NL]
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 04 feb 2015, 19:56
door knaapjvd
Mijn vraag was theoretisch bedoeld. Ik wilde niet de indruk wekken dat ik zelf spectaculaire voorbeelden denk te bezitten, maar misschien anderen wel en hebben ze zich dat nog niet gerealiseerd.
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 04 feb 2015, 20:04
door knaapjvd
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 04 feb 2015, 20:25
door sjaak
Dit is natuurlijk. Volgens mij zijn dit sporen van bloedvaten, maar zeker ben ik niet. Je ziet die in elk geval vaak op dit soort botten.
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 05 feb 2015, 06:33
door Schouwenburg
Wat betreft het eerste deel ben ik het met Niels eens. Ik weet niet waarvoor de lijnen zijn, maar ik kom ze vaker tegen.
Wat je op de laatste foto laat zien zou een kies of tand afdruk kunnen zijn. Meestal zie je dan meer sporen bij elkaar. Het lijkt net zo oud als het bot. Er zijn ook nog andere natuurlijke oorzaken. Als een dier is gestorven en de botten liggen ergens in een veld kan er van alles mee gebeuren, o.a. dat andere dieren er over heen lopen. Kortom je kan geen echte conclusie uit deze schade trekken.
Als je echte knaagsporen wilt zien kan je er zelf wat aan doen. In dierenwinkels verkopen ze botten van schapen of runderen met een huidje er om. Als de eigenaar van een hond het goed vindt geef dan zo'n bot aan het dier. Laat hem er een tijdje op kauwen en maak het bot dan voorzichtig schoon. Als het dier het goed vind kan je ook aan het bot trekken, zodat je diepere indrukken en krassen krijgt. Hetzelfde kan je doen door met een mes of een scherp stuk steen (bijv. vuursteen waar je een paar splinters af hebt geslagen). Op die manier krijg je eenvoudig wat inzicht.
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 05 feb 2015, 18:35
door knaapjvd
Interessante suggestie. Die ga ik overwegen.
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 18 apr 2015, 07:10
door knaapjvd
Vandaag is de WPZ ledenvergadering. Is dit een mogelijkheid om aan de oproep gehoor te geven? Zal er iemand zijn die sporen van roofdieren in ontvangs kan nemen?
Antw: Vraag: Schade herkennen
Geplaatst: 18 apr 2015, 08:20
door sjaak
in elk geval ben ik er ook, dus als je ze kwijt wil kan je ze bij mij inleveren...
Charlie geeft een voordracht en ook Dick Mol e.a.
programma op de wpz site
www.pleistocenemammals.com