Pagina 1 van 4
Xenomorf
Geplaatst: 25 aug 2016, 21:51
door Spongebob
Om het topic van Caveman niet te vervuilen, heb ik even een apart draadje gesponnen:
MarkW schreef: Ik heb vooral veel oesters gezocht........
Een Pycnodonte (?) waarbij wellicht dan wel eindelijk sprake is van xenomorfisme?
Dus, oesters!
Hoi Mark, ik heb het niet zo op oesters, maar ben door jouw inspirerende bericht even m'n Limburg-laatje doorgelopen.....
Blijkt dat er waarempel een xenomorf-gestoord oestertje in zit; gelijkend op jouw exemplaar (met de liniaal), klein en..... dubbelkleppig.
Zal z.s.m. een fotooke maken.....
Antw: Xenomorf
Geplaatst: 25 aug 2016, 22:02
door Spongebob
Hierbij de foto's van het oestertje (ik noem die dingen nog altijd
Ostrea 
).
Achtereenvolgens de bolle klep met de afdruk van het oorspronkelijke substraat (brachiopode? lijkt me enigszins op
Terebratulina ), de platte klep die door de xenomorfe uitgroei niet meer plat is en tenslotte een detail waarbij je kan zien dat het bijzondere verschijnsel zelfs de iele lijntjes heeft gekopieerd. Het oestertje is in totaal slechts 2½ cm lang.
Antw: Xenomorf
Geplaatst: 25 aug 2016, 22:37
door sjaak
Geinig verschijnsel. Ik heb er ook eentje maar met een ammoniet afdruk. Die staat hier:
http://fossilesboulonnais.free.fr/inver ... s.html#371
Antw: Antw: Xenomorf
Geplaatst: 25 aug 2016, 23:16
door Spongebob
Wauw Niels, dat is een mooi exemplaar!
Weer iets om naar uit te kijken bij de volgende keer Wimereux.
Bedankt voor de inspiratie; Mark natuurlijk ook.
Antw: Xenomorf
Geplaatst: 26 aug 2016, 09:13
door hubertus68
Sjieke vondsten mannen!
Zeer boeiend thema. Er bestaat een interessante artikel van J. Jagt, C. Neumann en A. Schulp (Geologica belgica, 2007) over dit fenomeen.
Beste Groeten,
Oliver
Antw: Xenomorf
Geplaatst: 26 aug 2016, 10:09
door MarkW
Hoi Tom,
Prachtige vondst, misschien even schoonmaken met een oude tandenborstel en heel kleine beetjes water, dat kan zo'n oester best hebben?
Een uitzonderlijk exemplaar heb je daar gevonden, de Terebratulina is echt zeer helder terug te zien èn dan is de oester nog met beide kleppen bewaard ook!
Weet je nog van welke laag het komt? Zeker goed bewaren!!
Niels, veel spectaculairder dan jouw ammoniet oester komen ze niet, grappig ook vooral om te zien dat die rechter klep zeer licht afwijkt qua ontwerp van de oorspronkelijke ammoniet, blijkbaar had de oester toch voorkeur bij wat aanpassingen.
Misschien dat we deze vondsten van jullie wel kunnen gebruiken voor een Nederlandstalige ietwat aangepaste versie van het Steinkern artikel over dit thema, dan geeft dat wellicht meer van onze forumleden een reden om eens goed te kijken naar fossiele (of recente) oesters wanneer ze die tegenkomen. Lijkt jullie dat wat?
vriendelijke groeten,
Mark
Antw: Antw: Xenomorf
Geplaatst: 26 aug 2016, 10:18
door MarkW
hubertus68 schreef:
Sjieke vondsten mannen!
Zeer boeiend thema. Er bestaat een interessante artikel van J. Jagt, C. Neumann en A. Schulp (Geologica belgica, 2007) over dit fenomeen.
Beste Groeten,
Oliver
Inderdaad een zeer interessant artikel, niet alleen om de getoonde xenomorfe exemplaren vooral ook als je de samenvatting van bekende geslachten oesters uit het Limburgse Krijt bekijkt en ziet dat de auteurs meerdere geslachten tussen aanhalingstekens plaatsen!
"Upper Cretaceous strata in the type area of the Maastrichtian Stage (northeast Belgium, southeast Netherlands) yield ample material of the ostreoid genera Pycnodonte, ‘Hyotissa’, Amphidonte, Gryphaeostrea, Rastellum, Agerostrea and ‘Acutostrea’" (p. 122)
Antw: Antw: Xenomorf
Geplaatst: 26 aug 2016, 10:48
door hubertus68
MarkW schreef:
... de Terebratulina is echt zeer helder terug te zien
Het gaat hier eerder om een afdruk van een bivalve. Maar ik wil niet stom doen.
Antw: Antw: Antw: Xenomorf
Geplaatst: 26 aug 2016, 12:01
door MarkW
hubertus68 schreef:
MarkW schreef:
... de Terebratulina is echt zeer helder terug te zien
Het gaat hier eerder om een afdruk van een bivalve. Maar ik wil niet stom doen.
Mag gerust, ik heb net als van oesters geen flauw benul van Brachiopoda.

Antw: Xenomorf
Geplaatst: 26 aug 2016, 12:41
door Caveman
Dit exemplaar uit de Meerssen Member van de Enci (1990) is ook erg apart.
De oester heeft op n Turritella achtige gezeten.