Pagina 1 van 1
Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 29 jan 2020, 18:09
door mbil11
Bij deze een kies van een bever van het strand van Walcheren. Ben zeker van de determinatie in dit geval aangezien er ook al meerdere specialisten naar hebben gekeken.
Mvg,
Michiel
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 29 jan 2020, 19:24
door FossilDude
Leuk exemplaar! Mooie foto's ook. Wellicht een exemplaar om toe te voegen aan het Determinatiesysteem?
Groet,
Johan
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 29 jan 2020, 22:05
door sjaak
Yep, dat is bever.
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 02 feb 2020, 15:16
door Vilmar
Hallo Michiel,
Leuke kies! Ik zou gezien de lengte denken aan een onderkaakskies (waarschijnlijk m1, mogelijk m2) uit de linker onderkaak. Maar kan bovenkaak niet uitsluiten, in dat geval komt ie uit de rechter bovenkaak. De kies is niet of nauwelijks gesleten en een wortel ontbreekt nog (begint pas na het 2de levensjaar te groeien), wat duidt op een jong volwassen dier.
Ik heb mijn collectie er even op nagekeken en de meeste beverkaken die ik heb gevonden, hebben een plooiing die ik bij jouw exemplaar niet zie (zie bijgaande niet helemaal scherpe foto van Pleistocene/Vroeg Holocene onderkaak). Bij 1 subfossiele bovenkaak (van de 2 in mijn collectie) zie ik dat die plooiing ook mist. Blijkbaar zijn daar individuele verschillen in. Kan ook zijn dat de kies bij verder afslijten meer plooiing laat zien. Ben benieuwd of meer mensen die verschillen zien.
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 05 feb 2020, 13:44
door mbil11
Beste Vilmar
Ook hier hartelijk bedankt voor deze hele uitgebreide aanvulling. Ik weet er te weinig van om jouw vraag te kunnen beantwoorden. In de laatste uitgave van Cranium stond een oproep voor het melden van vondsten over de reuzenbever. Ik heb vervolgens contact opgenomen met Ingrid mag die oproep en zij heeft bevestigd dat het om Castor Fiber gaat. Gezien haar zeer deskundige reacties ga ik er vanuit dat zij wel weet hoe het.met die plooiing zit.
Mvg,
Michiel
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 05 feb 2020, 18:54
door sjaak
Ik vind de in Cranium en elders gegeven uitleg in verschil tussen bever en reuzenbever trouwens niet erg helder. Dat zou toch duidelijker moeten kunnen.
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 06 feb 2020, 10:31
door mbil11
Dat vind ik ook Sjaak, maar ik ben ook pas net begonnen, dus voor mij is het nog allemaal onduidelijk af en toe. Bijgaande reactie kreeg ik nog per mail mag de oproep in Cranium:
Één van de kenmerken is de plooi aan de zijkant die ver naar beneden doorloopt bij Castor Fiber.
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 06 feb 2020, 17:36
door Vilmar
Ik denk ook niet dat het om een kies van de reuzenbever gaat (Trogonterium c.), maar inderdaad een Castor f. Ik vroeg mij alleen af of er meer mensen op het forum in hun collectie zulke verschillende plooiingen bij Castor tegenkomen.
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 06 feb 2020, 22:12
door sjaak
Die van jou is zeker castor. Het ging mij er meer om dat het verschil met reuzenbever voor mijn gevoel wat onduidelijk wordt uitgelegd. Die plooien bij castor zie je hier terug:
http://www.natuurinformatie.nl/nnm.doss ... 04875.html
Re: Walcheren: kies Castor Fiber
Geplaatst: 10 feb 2020, 11:41
door mbil11
Bedankt voor deze link, mooie en duidelijke informatie.
Mvg,
Michiel