Pagina 1 van 1
Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 05 mar 2009, 15:40
door maXam
Ik liep van de week nog eens over de Moldehalde bij Gladbeck en vond er dit stukje steen met afdruk.
Er is hier vast wel iemand die in 1 oogopslag ziet waarvan dit een afdruk is.
Veel meer dan dit heb ik er niet gevonden. Ze rijden er alles aan gort, zodat je nauwelijks grotere stukken kunt vinden.
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 05 mar 2009, 17:00
door timb
ik heb zelf precies hetzelfde gevonden persoonlijk denk ik aan een schubboom ??? of iets dergelijk maar ik ken daar ook niet zoveel van.
(ps volgens mijn ma is dat een spoor van een fietser die er is over gereden
maar ja daar help ik je ook niet mee )
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 05 mar 2009, 17:18
door ilse
Ik denk niet dat er al fietsen bestonden in het Carboon tijdperk...
Het is een plantenfossiel maar welk dat laat ik aan de kenners over.
Groetjes...
Ilse
Antw: Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 05 mar 2009, 17:37
door timb
ilse schreef:
Ik denk niet dat er al fietsen bestonden in het Carboon tijdperk...
dat denk ik ook niet
[Bewerkt door timb op 05-03-2009 om 17:39 NL]
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 05 mar 2009, 19:21
door Carboon
Hoi,
Het gaat hier, zoals timb al schreef, om een schubboom (wolfsklauw-achtige). De littekenkussens zijn spiraalsgewijs gerangschikt, wat duidt op Lepidodendron sp. of Lepidophloios sp. Helaas durf kan ik op basis van de foto niet heel veel meer te zeggen. Probeer eens een duidelijke foto van de littekens zelf (zeg maar de ruitvormige kussentjes) te maken en de foto te besnijden zodat je wat je wilt zien groter maakt, en geen witte rand hebt (daar kun je toch niets mee). Weet je toevallig de ouderdom (stage) van het materiaal bij Gladbeck? Dat zou namelijk ook helpen bij een determinatie.
Leuk stukje!
Groet,
Tim
P.S.:
ilse schreef:
Ik denk niet dat er al fietsen bestonden in het Carboon tijdperk...
Maar de afdruk hoeft natuurlijk niet net zo oud te zijn als de steen waar ze op zit. Blijft dus een goed alternatief!

:D
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 06 mar 2009, 11:33
door maXam
Hierbij een iets gedetailleerdere foto.
Het zier er wel uit als het negatief van een schubboom-afdruk, maar in dit geval zijn de schub-afdrukken merkwaardig vierkant. Op de meeste fotoos die ik op internet kan vinden van lepidodendron of lepidophlois zijn deze ruitvormig tot ovaal.
Ik weet niet wat er voor materiaal op de Moldehalde gestort wordt en ook niet of dat allemaal dezelfde herkomst heeft.
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 06 mar 2009, 11:52
door ziepe
'k zou het houden op 'afdruk van een Lycopode'.
Z.
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 06 mar 2009, 16:33
door maXam
hierbij alsnog de 2e foto.
Antw: Afdruk in steenkoolsteen
Geplaatst: 07 mar 2009, 15:32
door Carboon
Bedankt voor de betere foto. Helaas is het oppervlak wat verweerd (details zijn verloren gegaan) waardoor een verdere determinatie bijna niet te doen is. Ben het dan ook met Ziepe eens, zou hier "Lycopode", of ietsje nauwer, een lid van de "Lepidodendraceae" familie van maken (daarmee sluit je een aantal recente verwanten uit).
Groet,
Tim